Category Archives: כללי

אצבע בפה וילדים


מציצת אצבע או מוצץ אחרי גיל 3 עלולה לדחוף את שיני הילד כלפי חוץ ולגרום להפרעת סגר. כיצד יודעים אם הנזק כבר נגרם? מתי נכון לגמול את הילד מהמוצץ? 
הרגל אורלי של מציצת מוצץ או אצבע עלול להביא לתזוזת שיניים ועל ידי כך לגרום להפרעת סגר.

עדיף עם יש אפשרות למנוע ממציצת אצבע.

איך לבחור מברשת שיניים טובה?


מברשת שיניים מהווה חלק חשוב משגרת הטיפוח והניקיון שלנו ומסייעת בתחושת רענון, מניעת עששת ודלקות חניכיים. רשתות השיווק מציעות מגוון רחב של מוצרים, גדלים ועיצובים במטרה להטיב את פעולת הצחצוח ולהתאימה למשתמש.
1.שימו לב למידת הקשיחות של סיבי המברשת.
2.החליפו את מברשת השיניים תוך ארבעה חודשים לכל היותר.
3.הקפידו על היגיינת ראש המברשת.
4.לצחצח שיניים פעמיים או שלוש ביום.
5.שקלו מעבר למברשת שיניים חשמלית.

חוט הדנטלי ושימוש בו

מטרת השימוש בחוט הדנטלי היא סילוק של חיידקים ושאריות לכלוך. אך על מנת ששימוש בחוט דנטלי יהיה אפקטיבי, חשוב לנהוג בזהירות בעת הניקוי ולשים לב להנחיות הבאות. יש להתחיל בהחדרה איטית של החוט הדנטלי בין השיניים באמצעות פעולה איטית. אין צורך להצמיד את החוט לחניכיים, אלא מומלץ דווקא להתמקד רק בשיניים עצמן תוך ביצוע תנועות עולות ויורדות. בעת ביצוע פעולת הניקוי יש להקפיד שלא להכניס את החוט הדנטלי במהירות שכן פעולה זו עלולה לפגוע בחניכיים ולגרום לנזק. ניקוי בעזרת חוט דנטלי אין צורך לבצע יותר מפעם ביום.

בברכת יעקב אבינו לבניו מתייחס הוא להיגיינה ובריאות השן באומרו.


בברכת יעקב אבינו לבניו מתייחס הוא להיגיינה ובריאות השן באומרו: "חַכְלִילִי עֵינַיִם מִיָּיִן וּלְבֶן שִׁנַּיִם מֵחָלָב" (ספר בראשית, פרק מ"ט, פסוק י"ב). וביארו על כך חז"ל ופרשני המקרא, כי החלב בריא לשיניים ומסייע בהלבנתם. למעשה מובאת פה לראשונה בהיסטוריה של רפואת השיניים, עצה של רפואה מונעת להרבות באכילת מוצרי חלב הרוויים בסידן על מנת לשמר את השיניים. במהלך זה ממשיך גם שלמה המלך המזהיר: "כַּחֹמֶץ לַשִּׁנַּיִם וְכֶעָשָׁן לָעֵינָיִם כֵּן הֶעָצֵל לְשֹׁלְחָיו" (ספר משלי, פרק י', פסוק כ"ו). שוב אנו מוצאים כאן אזהרה בריאותית, אמנם עקיפה, להישמר ממאכלים חומציים המזיקים לשיניים.

חיוך לבן: הקשר בין סידן לבריאות הפה והשיניים

חשוב לא רק לבניית העצמות: למה חשוב לצרוך סידן דווקא בתקופת הילדות ומה חשיבותו לבריאות הפה והשיניים – ובכלל לבריאות הגוף? כל התשובות
עוד כילדים הרגילו אותנו לקיים שגרת צחצוח שיניים קבועה, בוקר וערב לפחות. ניקיון השיניים, כך לימדו אותנו, כמו ניקיון הגוף, הוא פעולת חובה שוטפת בהיגיינת הגוף. ככל שגדלנו קיבלנו הסברים על הקשר בין ניקיון השיניים ועששת, שהצטיירה בדמיוננו כצבא הסוכר והחיידקים שמביא איתו המזון שאנחנו אוכלים. מול אותם חיידקים הוצג צחצוח השיניים, כמונע. לעזרת מברשת השיניים, הבטיחו הפרסומות, היתה גם משחת השיניים, המחטא האולטימטיבי, שתעזור באותה מלחמה נוראית בעששת. בשנים האחרונות, מנסים מומחים למצוא הסברים עמוקים יותר לקיומם של עששת ומזיקים נוספים ולדרכים במניעתם בשמירה על פה בריא.
סידן,סידן,סידן

מסטיק מועיל או מזיק לבריאות הפה והשיניים?

התשובה היא: "גם וגם". 
במה הוא מועיל?
שפשוף המסטיק על השיניים מרחיק את שאריות האוכל (ואתן את החיידקים) שנשארו דבוקות לשיניים. 
לעיסת מסטיק מגבירה את הפרשת הרוק המכיל חומרים קוטלי חיידקים, חומרים נגד חומציות וחומרים שיכולים לתקן נזקים התחלתיים של השיניים. הרוק מסייע גם לשטיפת וניקוי השיניים. 
ובמה הוא מזיק? לעיסת מסטיק מהווה מאמץ גדול על שרירי הלעיסה ומפרק הלסתות. במקרים רבים השרירים והמפרק לא עומדים בעומס. במקרים כאלה יתכנו כאבים בפנים ובאזורי האוזניים. כאבים אלו יכולים להיות חזקים מאד, ממושכים וקשים ביותר לטיפול. 
מה אם כן מומלץ? כמו בהרבה עניינים בחיים, לשמור על איזון. ללעוס מסטיק אך ורק אחרי הארוחות ולזמן קצוב. מומלץ ללעוס שני מסטיקים ביחד למשך 10 דקות לאחר הארוחות. 
האם נכון שמסטיק ללא סוכר עדיף?
בהחלט. סוכר מזיק לשיניים. לכן יש ללעוס רק מסטיק נטול סוכר המכיל פלואוריד.

דימום חניכיים

דימום מהחניכיים במהלך צחצוח שיניים. חניכיים מדממות הן סימן שמחייב בירור, שכן סימן זה ייתכן והוא קשור לבעיות רפואיות בעלות משמעות מרחיקת לכת על בריאותנו. דימום מהחניכיים יכול להצביע על מספר מחלות שהתוצאה שלהן עלולה להסתיים באבדן השיניים או באבדן השתלים. 
היא דלקת של החניכיים הבאה כתגובה להצטברות חיידקים בשולי החניכיים – בגבול שבין החניכיים לשיניים. הדלקת הזאת שכיחה בכל הגילאים והיא אחת המחלות הנפוצות ביותר. הדלקת מתבטאת בשינויים בצורת החניכיים.

מברשת שיניים

טוב לדעת:24.02.1938 – ייצור ראשון של מברשת שיניים עשויה סיבי ניילון.
סיבים טבעיים (משיער חיות) הוחלפו בחומרים סינתטיים, בדרך כלל ניילון, על ידי דופונט ב-1938. הסיב הסינתטי הראשון למברשת שיניים, שהיה עשוי מחוט ניילון, נמכר ב-24 בפברואר 1938.
מגוון אמצעים לניקוי הפה היו בשימוש עוד לפני תקופת ההיסטוריה הכתובה. דבר זה אוּמת על ידי חפירות ארכאולוגיות שנעשו בכל רחבי העולם, בהן התגלו קיסמי שיניים, מקלות לעיסה, זרדי עצים, רצועות פשתן, נוצות ציפורים, עצמות בעלי חיים ומחטי דורבן.

מברשת השיניים הראשונה הומצאה ככל הנראה בסין. בעולם המוסלמי המיסוואק או הסיוואק העשוי מענף או משורש עם מרכיבים מחטאים נפוץ במידה רבה מאוד. מריחת סודה לשתייה או גיר על השיניים הייתה נפוצה גם כן.

האנגלי ויליאם אדיס נחשב ליצרן הראשון של מברשות שיניים בכמויות מסחריות ב-1780.

הפטנט הראשון על מברשת שיניים נרשם על ידי ה. נ. וודסוורס ב-1850 בארצות הברית, אך ייצור המוני של המוצר באמריקה החל רק ב-1885. הדגם היה בעל ידית עצם עם חורים שנוקבו בה בשביל זיפי חזיר הבר הסיבירי. זיפי חזיר בר לא היו החומר האידיאלי להכנת שערות מברשת השיניים; הזיפים הכילו בקטריות, הם לא התייבשו היטב, והם נפלו מהמברשת לעיתים קרובות.

במלחמת העולם השנייה הפכה מברשת השיניים למקובלת בארצות הברית. זאת, באופן חלקי, בשל העובדה שהייתה זו חובתם היומית של החיילים האמריקאים לנקות את שיניהם[1]. בתום המלחמה הביאו עמם החיילים הביתה את ההרגל.

5 עובדות על שיניים

1. כ-5 מיליון טיפולים דנטליים מבוצעים מדי שנה בישראל.

2. אחד מתוך 3,000 תינוקות נולד בישראל עם שיניים – בדרך כלל שן אחת או זוג חותכות תחתונות. בעולם נולדים בכל שנה 5 מיליון תינוקות עם שן אחת בפה.

3. 99% מהעוסקים במקצוע השיננות הן נשים.

4. שחיקת שיניים היא ההרגל האוראלי הנפוץ ביותר בעולם. כ-95% מהאוכלוסייה שוחקים שיניים ברמות שונות של חומרה. 5% מתוכם נזקקים לטיפול רפואי בשל כך.

5. הגורם העיקרי לריח רע מהפה אצל כ-95% מהאוכלוסייה הוא הצטברות של חיידקים מייצרי ריח ושאריות מזון בחלל הפה. למרות הדעה הרווחת כי ריח רע מהפה נגרם כתוצאה מבעיות קיבה או בעיות שונות בבטן, רק אצל 5% מהאוכלוסייה הוא נגרם כתוצאה מכך.

6. 97% מהאוכלוסייה סובלים מבעיית חניכיים כלשהי. הסיבות לכך מגוונות ונוגעות בכל תחומי החיים לרבות תורשה, תנאים סביבתיים ומתח נפשי. אולם הסיבה העיקרית להתפתחות מחלת חניכיים היא הזנחה מתמשכת של השיניים והפה.

הנזק שעושה קיסם כשמנקים איתו את השיניים

השליכו הקיסמים לפח
משתמשים בקיסמים לניקוי השיניים? לא בטוח שמדובר ברעיון כל-כך טוב. קיסמי העץ רחבים מדי ולעתים קרובות נדחסים בכוח בין המרווחים הצרים שקיימים בין השיניים, ובמשך הזמן הם גורמים לשחיקת האמייל. אתם עלולים לפצוע את החניכיים שלכם ושימוש קבוע בהם עלול במקרים קיצוניים לגרום למחלת חניכיים

צרו קשר
חייגו אלינו
03-5020333
שלחו לנו מייל
natural.dent.035020333@gmail.com
ז'בוטינסקי 51, רמת גן
הזמן תור אונליין:
היומן טוען ...
Powered by Booking Calendar
captcha