חיוך לא מושלם: הסיבות והפתרונות היעילים

Categories: כללי

כולנו רוצים חיוך מושלם וכולנו יכולים להבחין באופן אינטואיטיבי בין חיוך יפה לחיוך פחות יפה.  החיוך נוצר מתוך פעולה של שרירי ההבעה המשפיעים על מראה הפנים והעיניים, הוא ״מדבק״ ויכול להשפיע על מצב הרוח שלכם ושל הסובבים אתכם. חיוך יפה ייתן לנו ביטחון ויפתח לנו דלתות.

השפעתו של החיוך ניקרת ברגע שהוא מושך את תשומת הלב של הסביבה וגורם לעיניים רבות להביט בנו. היום, עם ההתפתחות בתחום הרפואה האסתטית בכלל והשיניים בפרט, אנחנו לא חייבים לקבל את המראה שלנו כמובן מאליו ויכולים למצוא פתרונות אסתטיים מדהימים לחיוך מושלם.

הסיבות העיקריות ללמה אנו לא אוהבים את החיוך שלנו הן-

 • כאשר יש פגם מולד בשיניים
 • כאשר רוצים לשנות את צבע השיניים
 • במידה ומיקום השן לא נכון
 • שיניים קטנות\גדולות
 • מרווחים\צפיפות בין השיניים
 • שברים בכותרת השן
 • כתמים מוכתמים אשר לא ניתנים להסרה
 • טיפול בפלואורוזיס
 • כאשר אנו רוצים לשנות את קשת השיניים
 • וכמובן כאשר החיוך שלנו לא מוצא חן בעינינו

להלן השיטות ודרכי הטיפול לקבלת חיוך מושלם

הטיפולים הקשורים בתחום האסתטיקה הדנטלית הם רבים ומגוונים, אך באופן כללי וגורף ניתן לחלקם לשלושה תחומים מרכזיים:

 • שיקום וטיפול אסתטי בפגיעות ונזקיםהוספת שתלים, סתימות או כתרים.
 • טיפולים ליישור שיניים (מתאימים לכל גיל): באמצעות טכניקות המשתנות מאדם לאדם, בהתאם לצורך ולרצון האישי.
 • הלבנת שיניים: על ידי הלבנת השן עצמה, או לחלופין באמצעות ציפוי השן בחומר לבן בעל מראה טבעי.

כל אחד משלושת התחומים הללו נחקר ונוסה במשך מאות שנים במהלך ההיסטוריה, אך כמו תחומים רפואיים רבים אחרים – בכולם הושגה התקדמות משמעותית רק במחצית השניה של המאה העשרים. גם היום, בזכות פיתוח מתמיד של התחום, נחשפים עוד ועוד מטופלים לפתרונות אסתטיקה דנטלית פורצי דרך ביעילות רבה יותר מאשר בעבר, עם דיוק בתוצאות ולעתים אף באופן שמפחית משמעותית את הכאב

כתרים וגשרים

כשיש הרס ניכר של שיניים כתוצאה מעששת או שבר בשן, וכשיש להשלים חסר של שיניים, משקמים אותן עם כתרים או גשרים (כתר – כיפה עשויה בדרך כלל חרסינה, המחזיר לשן את התפקוד והמראה שלה. גשר- מספר כתרים מחוברים).

צריך לזכור שגם הכתרים היפים והטובים ביותר הם בעצם סוג של תותבת – פרוטזה. כמו שאין לצפות שפרוטזה ברגל תתפקד בדיוק כמו רגל טבעית, כך אין לצפות ששיקום, וגם הטוב ביותר יתפקד בדיוק כמו השיניים הטבעיות – מבחינת תחושה, מגע, וכו'.

יחד עם זאת הטכנולוגיה של היום מייצרת שיקומי כתרים וגשרים עם חומרים חדישים כמו זירקוניה ואמפרס, המחקים שיניים טבעיות בצורה כמעט מושלמת.

לעתים קרובות קיימת ציפייה אצל מטופלים שהטיפולים שהם עברו יחזיקו מעמד כל החיים.

אמנם טיפולים שנעשו כהלכה יכולים לשמש שנים רבות מאוד, אך כמו שכל דבר בחיים מתבלה ודורש תיחזוק או החלפה, ממכונת הכביסה, דרך המכונית שלנו שדורשת החלפה מדי מספר שנים, ועבור לבית שמתבלה ודורש שיפוץ, כך גם שחזורים ושיקומים זקוקים לתיחזוק והחלפה פעם בכמה שנים.

ציפוי שיניים

ציפוי שיניים הוא טיפול בו מדביקים על שטח פני השן הקיימים עלי חרסינה דקים, בעלי צורה וצבע ידועים מראש. הציפויים משדרגים את מראה החיוך ונותנים לשיניים מראה לבן, זוהר והוליוודי ממש. אך גם לציפוי שיניים יש מגבלות עליהם יש לתת את הדעת.

מכיוון שחרסינה אינה עשויה מחומר שן טבעי אלא רק מחקה אותו, הרי שגם אם בונים אותה בצבע זהה לשיניים הטבעיות, יתכן מצב שבתנאי תאורה שונים, כמו בתאורת לילה, היא עלולה להחזיר את האור מעט אחרת מהשיניים הטבעיות הסמוכות לה, והמראה לא יהיה אחיד.

לכן, כדי שהתוצאה תהיה יפה ואחידה, יש לכסות מספר רב ככל האפשר של השיניים הנראות בחיוך. בדרך כלל מדובר בשמונה עד עשר שיניים. ניתן לכסות גם מספר קטן יותר עם תוצאה סבירה, ובלבד שמספר הציפויים יהיה זוגי וסימטרי – שניים , ארבעה או שישה.

נקודה נוספת שיש לדעת לגבי ציפוי שיניים הוא הצורך להוריד שכבה דקה משטח פני השן לפני הכנת הציפוי והדבקתו. בדרך כלל מדובר במילימטר אחד או שניים.

ללא הכנה זו, הציפויים המודבקים עלולים להפוך את השיניים לבולטות מידי. ההכנה עלולה לגרום לעתים רחוקות גם לרגישות בשיניים שעברו ציפוי. רגישות שניתן לטפל בה, אך אלה אילוצים שכדאי לדעת מראש.

הלבנת שיניים צהובות ומוכתמות

השיטות הנפוצות ביותר להלבנת שיניים כיום כרוכות באפליקציית ג'ל הלבנה שמחמצן את הצבענים הנמצאים בחומר השן החיצוני, ומבהירים אותו. טיפול זה נעשה במגוון דרכים – בין אם בהרכבת סדי פלסטיק גמישים בזמן השינה למספר ימים, ובין אם בטיפול קצר במרפאה תחת מנורת הלבנה עוצמתית.

טיפול זה אפקטיבי כאשר צבע השיניים ההתחלתי הומוגני ואחיד, גם אם הוא צהוב או כהה. במקרה כזה ניתן לצפות להבהרה אחידה של כל השיניים המטופלות.

לא כך הדבר אם צבע או הרכב חומר השיניים אינו אחיד. אם יש מספר צבעים באותה שן, או אם יש פסים, סדקים, כתמים לבנים או כהים מובנים בחומר השן.

במקרים כאלה, ההבהרה עלולה להדגיש את אי התדירויות בצבע ולגרום לכך שאמנם השיניים תבהרנה, אך לא בצורה אחידה, ולעיתים עם תוצאה פחות אסתטית מהמצב ההתחלתי.

תוצאות דומות עלולות להתקבל גם אם יש על השיניים המטופלות כתרים, ציפויים או שחזורים וסתימות ישנים. חומר ההלבנה אינו פועל עליהם, ועלול להיווצר מצב שהשן עצמה הבהירה אך כל התוספות המלאכותיות נשארות כהות ביחס, ומכאן הדרך לחוסר שביעות רצון קצרה

ככלל הלבנת שינים יכולה לשפר את מראה החיוך, לרענן ולהבהיר אותו, אך גם במקרים בהם היא מביאה לתוצאות טובות, אין לצפות שהשיניים תהיינה צחורות כשלג , או כמו שיני הכוכבים בהוליווד, שאצלם בדרך כלל השיניים לא עברו רק הלבנה אלא צופו בעלי חרסינה או כתרים. אבחנה נכונה ובדיקה יסודית, יחד עם מודעות לאילוצים, תביא לתוצאה בהירה שהכל מרוצים ממנה.

טיפול אורתודונטי

יישור שיניים, או כפי שקרוי בשפה המקצועית –אורתודונטיה – מתקן את מבנה הפה, ודואג להזזת השיניים למטרה אסתטית ותפקודית. כך מתקנים באמצעותו צפיפויות, הטיות שיניים וליקויים בסגירת השיניים וביחסי הלסתות.

בכל טיפול אורתודונטי קיים קושי בשמירה על בריאות הפה והשיניים, ולכן נדרשת הקפדה יתרה על צחצוח, טיפולי שיננית וביקורות סדירות אצל רופא השיניים.


שחזור מחומרי שרף מרוכב

השיטה הוותיקה לתיקון צורה וגוון של השיניים נעשית במרפאה באמצעות חומרי שיחזור בצבע שן, בפגישה אחת וללא צורך בעירוב מעבדה. כמובן שהתוצאה תלויה במיומנות הרופא ואיכות החומרים שמהם מבוצעים השחזורים.

חומרי השחזור מסוג זה נשחקים לאט עם הזמן ומאבדים את הברק שהיה להם מיד לאחר השחזור. הם קשיחים פחות משחזורי החרסינה אך מאידך הם ניתנים לתיקון במרפאה במידת הצורך בעוד ששחזורי החרסינה מחייבים בדרך-כלל ביצוע מחדש

בעבר, נטו ההשלמות לשנות את צבען בחלוף שנתיים לערך. שינויים אלה נבעו משברים ומהתקלפויות של חלקים מהשחזורים, מהקפדה לא מספקת על היגיינת הפה ומצריכת מזונות ומשקאות אשר הכתימו את השיניים, כמו קפה, יין אדום, סיגריות וכד'

בשנים האחרונות פותחו חומרים בעלי התאמה אסתטית טובה ועמידות משופרת לאורך זמן. עם זאת, שחזורים מסוג זה דורשים תחזוקה שנתית הכוללת ליטוש והחזרת הברק לשחזור.

Leave Comments

צרו קשר
חייגו אלינו
03-5020333
שלחו לנו מייל
natural.dent.035020333@gmail.com
ז'בוטינסקי 51, רמת גן
הזמן תור אונליין:
היומן טוען ...
Powered by Booking Calendar
captcha